Одне з найпотужніших підприємств Буковини продали голландцям
Одне з найбільш потужних підприємств у Чернівецькій області – «Букофрут», що у селі Мамаївці Кіцманського району, продали голландцям. Власне, дозвіл на придбання частки у статутному капіталі підприємства Антимонопольний комітет України надав компанії «Continental Fruit B.V." (м. Оостерхут, Нідерланди), що забезпечило їй рівно половину голосів у вищому органі управління товариства.
І хоча, здавалося б, нічого особливого не відбулося – одна іноземна приватна фірма купила іншу приватну фірму з іноземним капіталом, та обласні чиновники вже потирають руки, мовляв, від такого злиття Буковині тільки користь. Зокрема сподіваються на більші податки наступного року.
– «Букофрут» і до цього був потужним підприємством, яке переробляло десятки тисяч тонн яблук за рік. Зокрема, протягом 2013 товариство переробило 26,5 тисячі тонн яблук, із яких виробило 200 тонн яблучного аромату (його використовують, з-поміж іншого, для виготовлення кока-коли) і 3,9 тисячі тонн яблучного концентрату. Водночас інші подібні підприємства переробляють у середньому 3-10 тисяч тонн за рік, – розповідає заступник начальника ГУ АПК Чернівецької ОДА Василь Сандуляк. – А після злиття із голландською фірмою сподіваємося, перероблятимуть більше продукції, відповідно, збільшать кількість робочих місць і зростуть відрахування до бюджету, бо ж, окрім цього, ще й планують збільшити термін роботи підприємства у сезон (розпочнуть у серпні).
І справді, людям від цього пряма вигода. В першу чергу тим, хто на цьому підприємстві працює. Адже зарплата у них і так вища, ніж в середньому отримують на таких підприємствах в області, а після вливання голландського капіталу, імовірно, отримають ще й надбавку.
Окрім того, виграють і буковинські садівники, бо матимуть змогу збувати більше своєї продукції. Нині в області є 28 тисяч гектарів садів, а зберігати фрукти ніде, оскільки тих 26 фруктосховищ, які є, не вистачає. Відправляти яблука за кордон дорого і невигідно, тож продавати їх на переробку вдома – єдиний спосіб збути вирощене.
Та досі від «Букофрута» було стільки ж користі, як і шкоди. Ще два роки тому підприємство скидало стічні води у місцеву річку Совицю. І хоча важкої хімії «Букофрут» не використовує, Совиця є неглибоким потічком, до того ж впадає у транскордонну річку Прут, відтак вимоги до її екологічного стану досить жорсткі. Люди скаржилися на постійний сморід, адже річка тече через усе село. А коли у ній вимерла риба – був справжній скандал.
– Коли це сталося, «Букофрут» таки зробив свої очисні споруди (до цього послуговувався тими, що йдуть від Лужанського спиртозаводу), – каже сільський голова с. Мамаївці Сергій Угринчук. – Однак відходи все одно потребують додаткової очистки. Планували будувати сепаратор для активного мулу, аби він не потрапляв до стічних вод, проте згодом керівництво заводу помінялося і, вочевидь, вирішили, що додаткової очистки не треба. З новими власниками підприємства ще не розмовляв, та під час перемовин із ними маю намір знову наполягати на будівництві сепаратора.
Юлія Хорошун