Долар продовжує дорожчати
Щойно в офіційних виданнях оприлюднили ЗУ «Про державний бюджет на 2014 рік» і нарешті стало відомо, яким саме буде офіційний курс долара, в обмінниках одразу подорожчала американська валюта. Нині чернівецькі банки долар продають в середньому по 8,4 гривні, хоча ще кілька днів тому його ще можна було купити щонайменше на 10 копійок дешевше. Дефіциту валюти, яким вже традиційно супроводжується кожне щонайменше коливання курсу, в обмінниках поки що немає, наразі долари можна купити без обмежень.
Водночас, експерти кажуть, курс долара найближчим часом ще трохи додасть у ціні.
– Зростання курсу готівкового долара є цілком нормальним процесом і це мало відбутися вже давно, – коментує кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки та менеджменту ЧНУ Богдан Сорощук. – Ми маємо просто-таки патологічну прив’язаність до цієї валюти. Протягом останніх п’яти років курс був відносно стабільним і це фактично знищило нашу економіку. Річ у тім, що гривню від девальвації стримували штучно, а це спорожнило золотовалютні запаси держави. Можновладці планують тримати курс долара на цьому рівні аж до виборів, та їм це навряд чи вдасться, бо ж на це немає ані ресурсів, ані резону. Тож нинішнє подорожчання курсу, припускаю, напряму пов’язане із тим, що в НБУ нарешті зрозуміли, що гривню треба поступово відпускати. Подальше стримування курсу зрештою доб’є економіку.
Опосередковано ж до зростання курсу американської валюти, на думку експертів, вплинули нестабільна політична ситуація в країні, втеча з українських ринків інвесторів. Це спричинило нестачу готівкового долара на валютному ринку і, відповідно, його подорожчання.
Водночас, економічна ситуація в країні така складна, що міжнародні рейтингові агентства поставили Україну на 7 місце у рейтингу країн, яким загрожує дефолт. Зокрема, авторитетне рейтингове агентство Standard & Poor's, порівнюючи показники на початку року із тими, що були у другому кварталі, збільшило вірогідність дефолту на 10 відсотків – до 44 відсотків. Зазначимо, раніше рейтинги України погіршило також агентство Fitch, а МВФ у своєму звіті дав низьку оцінку діям української влади і назвав політику уряду непереконливою.
Джерело: vidido.ua.